Strona główna
E-commerce
Tutaj jesteś

Od czego zacząć pracę w ramach e commerce?

2 stycznia 2022 e commerce jak zacząć


Przeniesienie swojego biznesu do przestrzeni internetowej to wyzwanie, z którym borykać musi się każdy, przyszły e-przedsiębiorca. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest e commerce. Trzeba bowiem pamiętać, że branża ta ma co prawda swoje mocne strony, ale też niesie konieczność wprowadzenia pewnych zmian co do sposobu realizacji swoich obowiązków zawodowych.

Organizacja czasu pracy

Prowadzenie np. własnego sklepu internetowego wiąże się z koniecznością całodziennego monitorowania jego pracy. Owszem, e-przedsiębiorca może być w tym czasie na wakacjach, ale powinien on na bieżąco sprawdzać status prowadzonej przez siebie działalności. Obserwacja (i realizacja) zamówień, odpowiadanie na zapytania klientów, a także prowadzenie własnego bloga, to tylko niektóre z obowiązków, które znacznie wykraczają poza typowy, ośmiogodzinny czas pracy. Z kolei zła organizacja czasu pracy może doprowadzić do marnotrawienia czasu przed komputerem. Dlatego warto wydzielić sobie kilka godzin dziennie, w trakcie których intensywnie trzeba będzie się zająć swoim internetowym biznesem.

Ach, ci internetowi klienci

Każdy, kto myśli o e commerce jak zacząć musi zdawać sobie sprawę z faktu, że klienci sklepu internetowego zachowują się zupełnie inaczej, niż klienci sklepów stacjonarnych.

1. E-klient jest bardziej bezpośredni w wyrażaniu swoich poglądów, co w niektórych sytuacjach może doprowadzić do tarć pomiędzy sprzedającym a sprzedawcą. Oznacza to również, że klient e-sklepu będzie znacznie bardziej wymagający od klienta sklepu stacjonarnego.

2. Klienci sklepów internetowych są przede wszystkim zorientowani na merytorykę, a co za tym idzie – na przygotowanie sprzedawcy pod kątem znajomości towaru i jego cech szczególnych. Dlatego właściciel sklepu internetowego musi o swoim towarze wiedzieć wszystko.

3. Internetowy sprzedawca musi liczyć się z faktem, że jego klienci będą stale oczekiwali ciągłych aktualizacji pod kątem opisów interesujących ich produktów. Dzięki temu mają oni pełną wiedzę na temat oferowanego produktu. Jest to szczególnie ważne w kontekście urządzeń AGD, których parametry są na bieżąco aktualizowane.

4. E-klient to osoba, która zawsze ma mało czasu. Oznacza to, że musi ona mieć zagwarantowany jak najszybszy dostęp do sprzedawanego towaru. Dlatego e-sprzedawca powinien zadbać o to, by dostęp do wybranego towaru był możliwie jak najszybszy. To samo dotyczy metod płatności. Może więc dlatego ostatnimi laty niezwykłą popularnością cieszy się BLIK?

Kontrola w ramach e-commerce

Trzeba też pamiętać, że oferta e-sprzedawcy jest stale porównywana i kontrolowana. I właśnie dlatego wiele sklepów stawia na integrację np. z porównywarkami cenowymi, dzięki którym można dotrzeć do znacznie szerszego grona klientów. Naturalnie bardzo istotną kwestią jest tu również cena samego produktu!

Podsumowując, e-commerce to branża szczególna. Ma ona zarówno swoje zalety, jak i wady. Trzeba jednak wiedzieć, że taka forma zarobku znacząco różni się od pracy na etacie. Im szybciej sprzedawca zda sobie z tego sprawę, tym lepiej dla niego!

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

co to outsourcing
co to jest ergonomia
Strony internetowe Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?