Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Darmowy program do faktur – oczekiwania i rzeczywistość

2 stycznia 2022 program do faktur darmowy


Używanie – zwłaszcza w celach komercyjnych – darmowego oprogramowania do faktur jest bardzo kuszące, aczkolwiek z reguły jest to proceder nielegalny. Oczywiście dużo zależy tu od zapisów w licencji danego oprogramowania. Niestety, nawet w przypadku jego dopuszczenia do użytkowania komercyjnego, struktura takiego narzędzia może być kompletnie nieprzydatna w warunkach pracy biura księgowego.

Licencja stanowiskowa – co warto wiedzieć?

Zdecydowana większość darmowych programów do fakturowania jest dostępna w ramach jednego stanowiska. Oczywiście ten sam darmowy program można pobrać jeszcze raz i zainstalować na innym komputerze, ale nie każda licencja na to pozwala. Trzeba też wiedzieć, że tak skonfigurowana struktura stanowisk pracy może nie działać poprawnie. Pewnym wyzwaniem może się okazać scalenie wszystkich tych aplikacji w ramach jednej bazy danych. Co gorsza, proces ten może utrudnić konieczność rejestracji produktu pod określonym adresem mailowym.

Reklamy – pięta achillesowa wolnego oprogramowania

Istnieje duże ryzyko, że praktycznie każdy program do faktur darmowy, jest obciążony różnego rodzaju reklamami. Mogą one pojawić się dosłownie wszędzie, począwszy od interfejsu, a skończywszy na wyskakujących tu i ówdzie stronach WWW. Co gorsza, niektóre generowane w ten sposób reklamy mogą być szkodliwe dla firmy. Mowa tu zwłaszcza o zagrożeniach typu adware, których celem jest wyłudzenie istotnych danych związanych z wybranym przedsiębiorstwem. Zdarza się też, że wyświetlane bez przerwy animacje reklamowe mogą skutecznie spowolnić pracę narzędzia do fakturowania.

Ograniczenia, czyli podstępne utrudnienia w pracy narzędzia

Większość darmowych programów do fakturowania zapewnia co prawda dostęp do podstawowych funkcji związanych ze sporządzaniem faktur, ale i tak niosą one ze sobą sporo ograniczeń. Utrudnienia w dostępie do zapisanych danych, niespotykane wcześniej rozszerzenia, czy też wszechobecne limity (np. w liczbie generowanych faktur) to poważne utrudnienia, które mogą nawet uniemożliwić dalsze korzystanie z aplikacji. Warto też zauważyć, że zdecydowana większość programów do fakturowania jest stworzona na użytek osobisty. Oznacza to, że są one przeznaczone głównie do realizacji zadań w obrębie jednoosobowej firmy. Niestety, większe podmioty powinny korzystać z bardziej niezawodnych rozwiązań.

Stabilność – rzecz święta

Często zdarza się, że program do faktur darmowy działa w sposób niestabilny. Co to oznacza? Mówiąc prostym językiem, funkcjonowanie takiego narzędzia może być obarczone wieloma błędami (bugami), które w swej krytycznej fazie mogą doprowadzić do nieoczekiwanego zamknięcia aplikacji. W przypadku aplikacji płatnych takie ograniczenie jest minimalizowane, gdyż za stabilność narzędzia odpowiada jego producent lub wystawca płatnej licencji.

Podsumowując, typowy, darmowy program do faktur jest dostępny głównie w oparciu o licencję trial. Oznacza to jedynie czasowy dostęp do wszystkich funkcji. Bardzo rzadko pojawiają się na rynku narzędzia dostępne w ramach licencji darmowej, choć również i takie można znaleźć.

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kompleksowe przeprowadzki
odszkodowania w Kielcach
koszty ukryte kredytów

Jesteś zainteresowany reklamą?