Czy rzeczywiście Bitcoin może stać się międzynarodową walutą przyszłości? Czy BTC czeka świetlana przyszłość w postaci powszechnej adopcji, czy może wirtualne waluty pozostaną niszowym aktywem inwestycyjnym wysokiego ryzyka? A może kres kryptowalut jest nieunikniony, gdyż rządy w przyszłości stwierdzą, że zdecentralizowany system finansów nie może zostać uznany za legalny i powszechnie stosowany środek płatniczy? Na te pytania z pewnością nie ma dziś jednoznacznych odpowiedzi. Niemniej jednak można spróbować zastanowić się, na jakim etapie jest adopcja BTC. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat najpopularniejszej z kryptowalut.
Z czego słynie bitcoin?
Kryptowaluta bitcoin słynie z tego, że jest nowoczesnym aktywem inwestycyjnym. Słyszy się przede wszystkim o wysokich stopach zwrotu, jakie BTC oferował inwestorom na przestrzeni ostatnich lat. Wiele osób poznając świat kryptowalut zastanawia się, jak inwestować w bitcoiny. Mniej osób postrzega kryptowaluty jako środek płatniczy.
Bitcoin powstał jako odpowiedź na kryzys finansowy i brak zaufania do walut fiducjarnych, które są narażone na inflację (przypominamy, że BTC ma ograniczoną podaż, dzięki czemu charakteryzuje się presją deflacyjną). Z jednej strony zdecentralizowany charakter (brak uzależnienia od banków centralnych i innych podobnych instytucji) oraz wolnościowy styl, jaki prezentuje BTC, to coś, co podoba się wielu osobom na całym świecie. Z drugiej strony jest to jedno z zagrożeń, z jakimi BTC musi się mierzyć. Sceptycy widzą duże zagrożenie w tym, że w przyszłości rządy mogą zdelegalizować kryptowaluty, a tym samym ich przyszłość może nie być zbyt kolorowa. Przykładem są tutaj Chiny, które zakazały wszelkich działań związanych z wirtualnymi walutami.
Kurs BTC – prognozy
Rok 2021 był dla kryptowalut wyjątkowy. Bitcoin zaliczył swoje ATH, jednocześnie na nowojorskiej giełdzie zadebiutował pierwszy na świecie fundusz ETF powiązany z bitcoinem, a takie terminy jak NFT czy metawers stały się prawdziwym hitem.
Jakich prognoz można się spodziewać na rok 2022? Prognozy nie są jednoznaczne. Na przykład Tom Lee, partner w Fundstrat Global Advisors, sugeruje, że cena bitcoina powinna sięgnąć 200 tys. USD jeszcze w 2022 roku. Z kolei bardzo popularny analityk występujący pod pseudonimem PlanB szacuje, że przedział cenowy dla BTC wynosi 50 tys. – 200 tys. USD na najbliższe 2,5 roku. Nie brakuje też mniej optymistycznych prognoz. Carol Alexander, profesor z Sussex University, szacuje, że cena BTC może spaść do 10 tys. USD w 2022 roku, co oznacza powrót do poziomu sprzed hossy, która miała miejsce w 2021 roku.
Podsumowanie
Podsumowując, świat kryptowalut na czele z Bitcoinem pomimo kilkunastoletniej historii jest wciąż świeżym zagadnieniem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyszłość wirtualnych walut może różnie wyglądać. Niezależnie od tego, jaka będzie przyszłość, na pewno jest to zagadnienie, obok którego nie da się przejść obojętnie. Trzeba jednak zachować rozsądek i do wszystkich prognoz podchodzić z chłodną głową – zarówno do tych optymistycznych, według których BTC jest skazany na dalsze wzrosty, jak i do tych pesymistycznych, według których BTC to nic innego, jak rozdmuchana bańka spekulacyjna. Inwestycja w bitcoiny charakteryzuje się dużym ryzykiem, gdyż spore wahania cenowe są na tym rynku niemal codziennością.
Artykuł sponsorowany