Oprogramowanie finansowe wyposażone jest przede wszystkim w narzędzia, a także procesy pozwalające na właściwe zarządzanie wydatkami, przychodami oraz środkami trwałymi, a także sprawowanie nad nimi odpowiedniego nadzoru. Koniecznie należy zaznaczyć, że nadrzędnym celem zarządzania finansami jest maksymalizacja zysków. Jakie funkcjonalności ma oprogramowanie finansowe?
Bezbłędne zarządzanie finansami
Jak wiadomo, współczesne firmy potrzebują produktu na zdecydowanie wyższym poziomie niż cyfrowa wersja taktycznych ksiąg rachunkowych. Warto wiedzieć, że oprogramowanie finansowe powinno pomagać w takich kwestiach, jak eliminowanie błędów księgowych, prowadzenie ogółu spraw finansowych firmy, przestrzeganie stale zmieniających się przepisów, skrócenie cyklu fakturowania
Zgodność z obecnymi i przyszłymi standardami księgowymi
Należy mieć świadomość, że zarówno krajowe, jak i międzynarodowe standardy księgowe wyznaczają obecnie ramy, w których koniecznie muszą się poruszać nie tylko firmy prywatne, ale również publiczne. Warto zaznaczyć, że za pomocą odpowiednich definicji, reguł czy procesów standardy będą normalizowały informacje finansowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że standardy coraz częściej ulegają zmianie. System zarządzania finansami musi zatem obsługiwać wszystkie najnowsze standardy księgowe, a także być na tyle elastyczny, by mógł bez większych problemów przyjmować nowe zmiany.
Rzetelne dane finansowe
Oprogramowanie finansowe, z którego będzie korzystała firma nie może ograniczać się tylko i wyłącznie do najbardziej podstawowych operacji księgowych. Koniecznie musi pomagać przedsiębiorstwu w prognozowaniu i budżetowaniu, eliminowaniu nadmiarowości zapisów w księgach czy usprawnianiu budżetowania.
Bezpieczeństwo danych i systemów
Warto pamiętać, aby zarówno funkcje finansowe, księgowe, jak i audytowe gwarantowały nie tylko i wyłącznie bezpieczeństwo systemów, ale również właściwą integralność danych wewnątrz systemu zarządzającego finansami przedsiębiorstwa.
Rozbudowana kontrola wewnętrzna
Oprogramowanie finansowe stosowane przez firmę w ramach zarządzania oraz monitorowania środkami pieniężnymi powinno także w odpowiedni sposób wspomagać ochronę najbardziej newralgicznych danych przed ewentualną kradzieżą czy fałszowaniem. W przypadku, gdy dany system będzie wyposażony we właściwe funkcje zarządzania ryzykiem oraz zgodnością z przepisami, przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystywać go także do dzielenia obowiązków czy nawet przypisywania ról do poszczególnych obowiązków.