Popyt i podaż to bardzo często używane słowa jeśli chodzi o ekonomię. Warto dokładnie poznać ich znaczenie, aby swobodnie rozmawiać o ekonomii na przykład w świecie biznesu.
Popyt i podaż
Z pewnością ważnym czynnikiem popytu jest cena danego dobra. Musi być na odpowiednim poziomie, aby społeczeństwo zechciało zakupić dane dobro materialne lub daną usługę. Oczywiście nie wszyscy są tacy sami i każdy ma swoje preferencje, co pozwala istnieć na rynku różnym firmom. To też pozwala na zdrową konkurencję. Na innym poziomie kształtują się ceny dóbr pierwszej potrzeby, które można kupić w każdym markecie, a na innym poziomie są ceny dóbr luksusowych. I jedne i drugie znajdują swoich nabywców, ale są to ludzie o różnym statusie społecznym, żyjący na różnych poziomach materialnych. Są osoby, które lubię kupować dużo, a są minimaliści, którzy jak tylko mogą unikają zakupów i oszczędzają znaczną część zarabianych pieniędzy. Na popyt mocno wpływa moda – moda kształtuje gusta i upodobania. To co widzi się w telewizji i Internecie, często później sprzedaje się lepiej. A zatem trzeba wyłożyć środki na skuteczny marketing i reklamę. To jak zareaguje grupa klientów docelowych to zawsze pewna niewiadoma, ale popyt da się przewidzieć w pewnej skali, w pewnych okolicznościach. Konsumenci o wysokich dochodach mają swoje przyzwyczajenia, a konsumenci o niższych dochodach – również mają swoje własne przyzwyczajenia.
Ekonomia – przewidywalność praw
Na popyt na dane dobro wpływają też ceny innych dóbr, przede wszystkim towarów konkurencyjnych marek. Jeżeli dwa kremy mają takie same właściwości odżywcze i nawilżające oraz przeciwzmarszczkowe, to ogromna rzesza kobiet wybierze tańszy krem, widząc w drogerii dwa kremy obok siebie, w tym jeden w promocji. Takie są prawa rynku. Czynniki popytu to także dochody nabywców – potencjalnych klientów. Jeśli dochody rosną, bo na rynku pracy dzieje się lepiej, ludzie kupują więcej. Nie muszą już się ograniczać i bez przerwy kontrolować stanu konta. Popyt jest kształtowany również przez czynniki gospodarcze i polityczne. Ważna jest także cena dóbr komplementarnych. Chodzi o to, że jedno dobro wzajemnie uzupełnia się z drugim dobrem. Jeżeli benzyna mocno zdrożeje to ludzie raczej przestaną kupować samochody na benzynę, ponieważ będzie to za duży wydatek w budżecie. Tutaj wszystko ma znaczenie, a ekonomiczne prawa są proste i logiczne, a zarazem nie tak łatwe do zrozumienia i przewidzenia, bowiem ekonomia bywa nauką nieprzewidywalną, gdzie czasem dzieją się dziwne rzeczy.