Aby wytworzyć jakieś dobro albo zaoferować usługę na sprzedaż, trzeba coś posiadać. Nie może być tak, że powstanie coś z niczego. Można jedynie powiedzieć metaforycznie, że ktoś zrobił coś z niczego, jednak zawsze trzeba włożyć w to chociażby swoją własną pracę.
O procesie produkcji
Czynniki wytwórcze wykorzystuje się w procesie produkcji. Ziemia, praca i kapitał, to czynniki według klasycznego podziału. Rozmiar produkcji jest oczywiście ograniczony, właśnie przez ilość czynników wytwórczych. Jeżeli dziś fabryka materacy produkuje pięćdziesiąt materacy dziennie, to trudno, aby jutro nagle zaczęła produkować tysiąc materacy dziennie, bez żadnych zmian w ilości zamówionych surowców, bez żadnych zmian w ilości zatrudnionych ludzi oraz bez żadnych zmian jeśli chodzi o godziny pracy czy wielkość hali produkcyjnej oraz dostępność urządzeń. Jest to po prostu niemożliwe. Stąd właśnie rynek czynników wytwórczych jest niezwykle istotny jeśli chodzi o samą produkcję i jej rozmiary.
Tajemnice firmowe
Bardzo ważnym zasobem, którego nie da się zmierzyć na pierwszy rzut oka, jest wiedza osób zaangażowanych w biznes. Wiedza i zaangażowanie to ogromny kapitał. Jest też tak zwane know how firmy, które określa całe bogactwo intelektualne przedsiębiorstwa, procesy produkcyjne czy też ważne procedury. To know how może być zapisane na kilkunastu kartkach, a wiedza tam zawarta może być bezcenna. Bardzo często zdarza się, że w firmie pracuje bądź firmą zarządza wieloletni zaufany doświadczony człowiek, który zna firmę od podszewki, bo był w niej od początku i jego wiedza i doświadczenie jest bezcenne. Chociaż dostaje on określoną pensję, to wcale nie oznacza, że gdyby komuś innego zaoferować tyle samo, firma miałaby te same korzyści.
Prawa ekonomii i zaplanowanie produkcji
Oczywiście jeśli chodzi o czynniki wytwórcze, to istnieje wiele prawidłowości ekonomicznych. Im rzadszy i droższy czynnik, szczególnie jeśli mowa o dobrach naturalnych, tym droższa będzie finalna cena dobra z niego stworzonego. Ważne też, czy dobro jest codziennego użytku, czy bywa wręczane jako odświętny prezent dla najbogatszych. W końcu chleb jest tańszy od brylantów. Aby ustalić proces produkcji tak, by firmie się to opłacało i by korzyści były jak największe, trzeba wiele godzin myślenia i planowania, a muszą być do tego wykorzystane naprawdę tęgie głowy. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, jakie maszyny będą potrzebne, na ile zmian ma pracować produkcja, skąd wziąć surowce, a przede wszystkim, jaki rozmiar produkcji ustalić miesięcznie czy rocznie, aby osiągnąć optimum.