Autoklaw to niezbędne urządzenie w każdym salonie kosmetycznym oraz gabinecie medycyny estetycznej i placówkach medycznych. Służy do sterylizacji urządzeń, w celu zabicia wszystkich drobnoustrojów i mikroorganizmów żyjących na powierzchni. Zaniechanie wyjaławiania narzędzi kosmetycznych może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych nie tylko dla pacjenta, ale również dla personelu.
Do czego służą autoklawy?
Autoklawy to urządzenia, które przy pomocy próżni, wysokiego ciśnienia oraz pary wodnej, pozbywają się z powierzchni narzędzi medycznych i kosmetycznych różnego rodzaju zarazków i bakterii. W porównaniu do procesu dezynfekcji, który jedynie dezaktywuje większość mikroorganizmów, autoklawy całkowicie je niszczą. Chodzi tu głównie o ścinanie białek, które powoduje natychmiastową śmierć wirusów i bakterii. Daje to gwarancję, że w warunkach, jakie zapewnia ludzki organizm, nie aktywują się one ponownie, wywołując stan chorobowy.
Jeżeli chcesz zasięgnąć więcej informacji na temat autoklawów, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-medyczne/.
Jakie wyróżniamy klasy autoklawów?
Najbardziej profesjonalne są autoklawy klasy B, które posiadają bardzo ważną w procesie sterylizacji pompę próżniową. Dzięki niej możemy odessać całe powietrze z komory sterylizującej. Dodatkowo działają one pod wysokim ciśnieniem i wykorzystują w swojej pracy parę wodną o wysokiej temperaturze, która całkowicie unieszkodliwia mikroorganizmy chorobotwórcze. Dzięki swoim możliwościom pozwalają na wyjaławianie narzędzi o bardzo skomplikowanej budowie i złożonej strukturze. Sterylizacja dociera nawet w najdrobniejsze zakamarki narzędzia i pozwala na bezpieczne korzystanie z niego. Autoklawy klasy B spełniają wszystkie wytyczne sanepidu w kwestii higieny urządzeń kosmetycznych i medycznych.
Średniej jakości autoklawy kwalifikują się do klasy S. Posiadają one pompę próżniową, która pozwala na wytworzenie próżni wstępnej. Służą do wyjaławiania prostych narzędzi o średnio skomplikowanej budowie. Urządzenia najniższej klasy N to aparaty pomocnicze, które nadają się do oczyszczania jedynie gładkich narzędzi o prostej budowie.
Na co zwrócić uwagę kupując aparat do sterylizacji?
Najważniejsze w procesie zakupu jest dobranie odpowiedniego rodzaju autoklawu do prowadzonej przez nas działalności. Bardzo istotnym aspektem są również warunki gwarancji oraz serwisowania urządzenia. Powinniśmy zadbać o możliwość odbywania regularnych przeglądów technicznych oraz serwisów u producenta lub wyznaczonego specjalisty.
Dla wielu osób prowadzących działalność kosmetyczną bardzo ważna jest cicha praca urządzenia. Chodzi tutaj nie tylko o komfort pracy dla personelu, ale również zadowolenie i wygodę odwiedzających ich klientów. Dodatkowo autoklawy powinny posiadać dopasowaną do prowadzonej działalności pojemność. W zależności od tego ile kompletów narzędzi posiadamy oraz jak często stosujemy sterylizację, będziemy potrzebowali różnej wielkości aparatów.