Mogłoby się wydawać, że w zdigitalizowanym XXI wieku nie będzie wiele miejsca na rozwiązania takie jak bloczki samokopiujące. Nic bardziej mylnego! Od momentu ich powstania – zajmują stałe miejsce w codzienności wielu firm i nic nie wskazuje na to, by coś miałoby się w tym zakresie zmienić. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał warto zrozumieć, na czym polega ich fenomen – w dogłębny sposób. Zapraszamy do lektury, która niewątpliwie w tym pomoże.
Bloczki samokopiujące: czym są i jakie mają zastosowanie?
W najprostszym ujęciu bloczki samokopiujące to formularze szeroko stosowane w kontekście pracy biurowej. Są niezastąpioną pomocą wszędzie tam, gdzie każdego dnia konieczne jest uzupełnienie różnego rodzaju firmowych dokumentów.
Do tworzenia jakich dokumentów druczki samokopiujące mogą przydać się najbardziej?
- zamówienia,
- pokwitowania,
- pisma wszelkiego rodzaju,
- wnioski,
- pokwitowania,
- oficjalne pisma.
Współczesne bloczki samokopiujące są również czymś całkiem innym niż kalki znane sprzed lat. Zarówno pod względem procesu produkcji, jak i samej formuły wykorzystuje się inne rozwiązania, dzięki którym powstaje wysokiej jakości produkt – chętnie wykorzystywane nawet w najbardziej profesjonalnych i wymagających środowiskach, jak firmy handlowe, czy biura rachunkowe.
Cechy charakterystyczne bloczków samokopiujących są następujące:
- Najczęściej spotykane wymiary: A4,A5, A6.
- Mogą być klejone wzdłuż krótszego bądź dłuższego boku.
- Kolory papieru samokopiującego: różowy, zielony, żółty, niebieski.
- Komplet bloku samokopiującego to: oryginał (biała kartka), kopie (kilka kolorowych kart).
- Listy przewozowe, druki CRM, druki serwisowe – to przykłady zastosowań ww bloczków.
W kontekście cech charakterystycznych warto zauważyć, że duża ich część jest dzisiaj dostosowywana do indywidualnych preferencji i potrzeb klienta składającego zamówienie na bloczki samokopiujące.
Tworzenie bloczków samokopiujących – na czym polega ten proces?
Wiele osób nie ma świadomości, jak złożonym i wymagającym zabiegiem jest proces powstawania bloczków samokopiujących i dlatego warto go nieco przybliżyć. Stopień złożoności w bardzo dobry sposób obrazuje już sama ilość warstw, z jakich składa się taki bloczek.
Jakie warstwy najczęściej składają się na bloczki samokopiujące?
- Papier Copy Front (CF) – substancja pochłaniająca substancję kopiującą z pozostałych warstw.
- Wierzchnia strona tzw. papier Copy Front and Back (CFB) – pochłania substancja kopiującą.
- Papier CopyBack (CB) warstwa wierzchnia, gdzie drukuje się pierwszą część samokopiującego kompletu. To właśnie na strona najczęściej pełni funkcję oryginału, a cała jej spodnia część jest pokryta mikrokapsułkami z substancją kopiującą.
Warto również podkreślić niezwykłą rolę technologii cyfrowej w tworzeniu tego rodzaju nowoczesnych druczków samokopiujących. To właśnie dzięki wykorzystaniu innowacyjnych możliwości są one dzisiaj tak dopracowane – wygodne i łatwe w użytkowaniu, wytrzymałe i równocześnie pełne nienagannych właściwości, których było próżno szukać w ich pierwotnych odsłonach, na przykład w formie kalki.
Jeszcze więcej informacji o drukach samokopiujących i ich cenach znajdziesz na stronie www.