Socratres - Comenius
Socrates - a, cóż to jest i po co?

Zadaniem programu SOCRATES jest rozszerzanie współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji. Jej różne formy obejmują dzieci, młodzież i dorosłych - od przedszkola po uniwersytet.

Celem programu jest kreowanie europejskiego wymiaru w nauczaniu, powiększanie kręgu osobistych doświadczeń o wiedzę na temat innych krajów Europy, rozwijanie poczucia jedności w Europie oraz wspomaganie procesów przystosowania się do nowych warunków społecznych i ekonomicznych w perspektywie zjednoczonej Europy.

Program edukacyjny SOCRATES jest inicjatywą Wspólnoty Europejskiej przyjętą do realizacji w latach 1995-1999 (I faza programu) oraz 2000-2006 (II faza programu). Polska i inne kraje stowarzyszone z Unią Europejską brały w nim udział już od roku szkolnego 1996/97 - w ramach działań przygotowawczych. Formalne przystąpienie Polski do programu SOCRATES nastąpiło w marcu 1998r.


Projekt: „Europejczycy na drodze w nowe tysiąclecie” w ramach programu Socrates - Comenius.

W latach 2000 – 2002 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu współpracowali ze szkołami Gymnasium Hamm z Hamburga (Niemcy) i Lemvig-Gymnasium z Lemvig (Dania) w ramach programu Socrates – Comenius, finansowanego ze środków Unii Europejskiej nad projektem: „Europejczycy na drodze w nowe tysiąclecie.”

W prace nad projektem najbardziej zaangażowani byli następujący uczniowie: z klasy IIIc – Agata Bobek, Anna Dobrzeniecka, Katarzyna Gerc, Małgorzata Filipp, Alicja Jabłońska, Milena Kunicka, Agnieszka Rykowska, Anna Sadowska oraz z klasy IIIb – Michał Chandzel. W poszczególnych zadaniach pomagali także uczniowie z innych klas.

Pracę nad projektem koordynowała pani Magdalena Jastak. Swoją pomocą służyli: pan dyrektor Czesław Ficner, pani Małgorzata Neckowicz, pani Beata Zawadzińska, pani Elżbieta Organiściak- Pietrasińska, pani Gabriela Ułanowska i wiele innych osób.

Uczniowie pracowali nad poszczególnymi zadaniami projektu w swoich szkołach. Odbywało się też wiele spotkań roboczych nauczycieli i uczniów szkół partnerskich. Podczas tych spotkań omawiane były dotychczasowe osiągnięcia i planowane dalsze kroki.


W projekcie uczniowie zajmowali się ogólnie mówiącprzeszłością,teraźniejszością i przyszłością młodzieży w Europie – problemem tolerancji, współżycia obok siebie, spostrzegania siebie nawzajem, zagrożenia w świecie współczesnym, oczekiwania i obawy dotyczące przyszłego życia w Europie. Również uczniowie ZSE gościli swoich partnerów realizowanego projektu.

Na zdjęciu - Wspólny wypad do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.
Oficjalnie pracę nad projektem zakończono na spotkaniu roboczym w Hamburgu w dniach: 21 – 25 kwietnia 2002. Efektem końcowym tych prac jest tzw. „Comenius –Box” - walizka zawierająca różne produkty:
 • rezolucję młodzieży naszych trzech szkół
 • hymn Europy – nuty oraz wersje tekstu w trzech językach: niemieckim, duńskim i polskim
 • ankieta dotycząca aktualnych problemów w Europie
 • zbiór wierszy uczniów
 • płyta CD z nagraniami hymnu Europy i innych utworów wykonywanych przez chór uczniów z Hamburga
 • kaseta z hymnem w wersji duńskiej
 • opis zajęć przeprowadzonych w Gymnasium Hamm i Lemvig - Gymnasium dotyczących mniejszości narodowych
 • pamiętniki z przyszłości
 • gra komputerowa (podróż po drogach Europy i pytania dotyczące Europy)
 • kaseta video z nagraniem przedstawienia z Gymnasium Hamm, które towarzyszyło zakończeniu projektu
 • W spotkaniu w Hamburgu wzięli udział:
  • z ZSE Toruń: pan dyrektor Czesław Ficner, panie Magdalena Jastak i Małgorzata Neckowicz oraz dwie uczennice klasy III c – Alicja Jabłońska i Anna Dobrzeniecka.
  • z Gymnasium Hamm: dyrektor pan dr Berndt Schmidt – Tiedemann, dr Jürgen Ruben, pani Brunhilde Hehlmann, pani Zsusanna Hoffmann-Beress, pani Telse Evers, pan Thorsten-Michael Wulff oraz uczniowie: Sandra Schmodglinski, Nico Haufler i chór uczniów z Gimnazjum Hamm
  • z Lemvig – Gymnasium: dyrektor Lars Ebbensgaard, pani Elly Jespersen, pan Sven Jensen, pan Jean-Pierre Mabire oraz uczniowie: Lene Kristensen i Thomas Henriksen

  We wtorek, 23 kwietnia w Gimnazjum Hamm odbyło się uroczyste zakończenie pracy nad projektem. Uczniowie niemieccy przygotowali spektakl, podczas którego były prezentowane wybrane teksy z pamiętników, wierszy a chór szkolny wykonał hymn Europy i inne utwory. Gościem honorowym na przedstawieniu była pani Lewandowska – konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu.

  Po południu wszyscy pojechaliśmy autobusem do Brukseli. Podróż była długa (około 9 godzin), więc w samej Brukseli byliśmy dosyć późno. Ale mieliśmy szczęście. Nocowaliśmy w samym centrum miast. Mogliśmy udać się na wieczorny spacer i podziwiać piękny Rynek w Brukseli.

  W środę, 24 kwietnia byliśmy umówieni w budynku Parlamentu Europejskiego z Patrickiem Coxem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, aby przekazać produkt końcowy – "Comenius - Box" i rezolucję. Najpierw powitała nas pani Christa Randzio-Plath, posłanka z Hamburga do Parlamentu Europejskiego. Okazało się, że nie jesteśmy jedynymi gośćmi, na których oczekiwał pan Cox. Do Parlamentu miał przybyć także premier Rosji, Michaił Kasjanow. Tak więc samo przekazanie Comenius – Boxa i rezolucji odbyło się w strasznym zamieszaniu i bardzo szybko.

  Na zdjęciu po lewej stronie - Drużyna Polska w Parlamencie Europejskim. Na zdjęciu po prawej stronie - Nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich z Hamburga, Lemvig i Torunia z panem Patrickiem Coxem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

  Po powrocie do Torunia odbyły się jeszcze następujące spotkania:

 • 28 maja 2002 uczniowie pracujący nad projektem wraz z dyrektorem ZSE i nauczycielami przekazali produkt końcowy programu – Comenius – Box – w Urzędzie Miasta Torunia. Uczniowie zaprezentowali projekt i efekty swojej pracy panu Jerzemu Janczarskiemu, członkowi Zarządu Miasta Torunia, nadzorującemu m.in. pracę wydziału oświaty.
 • 13 czerwca 2002 uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy społeczności całej szkoły. Podczas przygotowanego krótkiego wystąpienia opowiadali o pracy nad projektem, prezentowali produkt końcowy i zachęcali do obejrzenia wystawy zdjęć ilustrujących wizyty robocze.

 • Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

  Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
  Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
  Wojciech J.