Legendarna "Zo", odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności !

Dodane przez: Model dnia: 07.09.2017 godz.: 21:49
Newsy

Legendarna "Zo", generał Elżbieta Zawacka(1909 - 2009)

odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności !

Z inicjatywy stowarzyszenia Społeczny Komitet "Solidarni - Toruń pamięta" Prezydent RP na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przyznał pośmiertnie Pani Generał Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbędzie się w najbliższy piątek, 8 września 2017 r. o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu (ul. Rynek Staromiejski 6). W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy przedstawicielom Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Data uroczystości nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce 9 na 10 września 1943 roku. Elżbieta Zawacka powróciła z Londynu do okupowanej Polski zrzucona ze spadochronem w ramach akcji „Neon 4" na placówkę „Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego.

Patronka szkoły była zaangażowana w działalność solidarnościowego podziemia w Toruniu i regionie. Należała ponadto do grona założycieli Społecznego Stowarzyszenia Obrony Praw Człowieka, które pomimo szykan władz powołano w Toruniu w listopadzie 1984 r. w reakcji na zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. To z jej inicjatywy 11 listopada 1986 roku odsłonięto w kościele WNMP w Toruniu, pierwszą tablicę upamiętniającą Pomorski Okręg Armii Krajowej. Uroczystość ta przekształciła się w jedną z największych manifestacji patriotycznych, które odbyły się w Toruniu w schyłkowych latach PRL-u.

Więcej


Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Wojciech J.