Wojewódzki Konkurs Historyczny o Annie Wazównie!

Dodane przez: Model dnia: 29.05.2018 godz.: 22:24
Newsy

W maju 2018 r. odbył się wojewódzki etap Konkursu Wiedzy o Annie Wazównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Urzędzie Marszałkowskim.

Konkurs wpisał się w przypadające w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim obchody 450 urodzin Anny Wazówny, która była księżniczką i siostrą króla Zygmunta III Wazy oraz starostą brodnickim i golubskim. Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski i pracownicy Wydziału Historii UMK w Toruniu.

Do półfinału konkursu wojewódzkiego zakwalifikowało się 74 uczniów z 31 placówek naszego województwa, zaś w finale rywalizowała ze sobą najlepsza „szóstka” uczniów z regionu Kujaw i Pomorza. Toruński ekonomik godnie reprezentowała w półfinale konkursu trójka uczniów technikum:

Michalina Szatkowska i Ewelina Przybysz -uczennice z klasy ITF oraz Adrian Matyjaszek -uczeń z klasy IA.

Przygotowaniem uczniów do etapu wojewódzkiego zajęła się nauczycielka historii Pani Anna Grala, zaś opiekę nad naszymi uczniami w II etapie rywalizacji sprawowała Pani Beata Kołybska -nauczycielka biblioteki. 

Etap półfinałowy składał się z testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, a część pytań odnosiła się do barwnych ilustracji. Pytania konkursowe związane były

z działalnością i zainteresowaniami Anny Wazówny, życiem codziennym mieszkańców, kuchnią staropolską i ziołolecznictwem z okresu XV i XVI wieku oraz powtórnym ekumenicznym pochówkiem Anny Wazówny w Toruniu w 1995 roku.

W przerwie zmagań konkursowych uczestnicy wraz z nauczycielami obejrzeli dwa ciekawe filmy historyczne w Centrum Sztuki Współczesnej.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody, zaś ich opiekunowie podziękowania w formie dyplomów od organizatorów konkursu tj. dr  Alicji Saar-Kozłowskiej i marszałka woj. kuj-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Gratulujemy bardzo dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów w konkursach historycznych!!!

 Anna Grala

 

 

 

Więcej


Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Wojciech J.