Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodane przez: Model dnia: 04.03.2018 godz.: 23:11
Newsy

W dniu 01. 03.2018 r. uczennice z klasy I TF i III B, wzięły udział w uroczystej akademii szkolnej z okazji rocznicy uchwalenia w Polsce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizacją uroczystości w ZSE zajęła się nauczycielka historii Pani Anna Grala. Uczennice przybliżyły społeczności szkolnej sylwetki wybitnych bohaterów antykomunistycznego ruchu niepodległościowego, prześladowanych przez NKWD, UBP i MO, po II wojnie światowej m.in. losy Rotmistrza W. Pileckiego „Witold”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszka”, Danuty Siedzikówny „Inka”, Hieronima Dekutowskiego „Zapora”, Józefa Kurasia „Ogień” i wielu innych.

Byli „żołnierze drugiej konspiracji”, którzy ukrywali się w lasach przed aresztowaniami, walcząc z komunistycznych reżimem, organizowali akcje zbrojne, chronili ludność cywilną przed okupantami sowieckimi i odbijali więźniów politycznych. „Żołnierze niezłomni”, walcząc do końca o wolną Polskę, nazwani przez komunistów „zaplutymi karłami reakcji”, byli nieustannie przesłuchiwani, torturowani i skrytobójczo wymordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.

W trakcie apelu młodzież, chcąc uczcić pamięć bestialsko pomordowanych i zapomnianych w PRL-u „Żołnierzy Niezłomnych”, recytowała wiersze m.in. „Wyklęci”, Kwatera „Ł”, „Wciąż pytamy”, „Pamięci żołnierzy wyklętych” itp. Występ uczennic został wzbogacony ciekawą oprawą muzyczną. Dyrekcja szkoły, młodzież i nauczyciele obejrzeli ciekawe prezentacje multimedialne, przygotowane przez niektórych uczniów oraz słuchali utworów na temat Żołnierzy Wyklętych m.in. zespołu Forteca, De Press w aranżacji rockowej i wykonawcy hip-hop Tadka pt. „Bestie”, „Rotmistrz Witold Pilecki” oraz Leszka Czajkowskiego i Jana Pietrzaka pt. „Podziemna armia powraca” i wiele innych.

Uroczystość spodobała się Pani Dyrektor Lilianie Adamczyk, która podziękowała organizatorom apelu oraz młodzieży zgromadzonej w świetlicy t.j. uczniom klas I A, I TF, II B, II ZF, III B, III TF i IV TF. Natomiast wiedza zdobyta podczas uroczystości posłuży młodzieży ZSE lepszemu przygotowaniu się do szkolnego konkursu wiedzy historycznej pt. „Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych”.

Anna Grala

Więcej


Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Wojciech J.