36 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Dodane przez: Model dnia: 01.01.2018 godz.: 23:42
Newsy

W dniu 13.12.2017 r. uczennice z klasy I A i I TF technikum, pod opieką nauczyciela historii Pani Anny Grala, wzięły udział w uroczystej akademii szkolnej w celu upamiętnienia wydarzeń związanych z 36 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uczennice w wiarygodny sposób przedstawiły kalendarium funkcjonowania Solidarności oraz reakcje społeczeństwa z punktu widzenia przedstawicieli różnych grup zawodowych m.in. robotnika, stoczniowca czy pielęgniarki, na zdarzenia mające miejsce w tym trudnym okresie dla naszego kraju jak ogłoszenie stanu wojennego przez gen. W. Jaruzelskiego, działania ZOMO, represje stosowane wobec działaczy Solidarności w latach 1981-83, reglamentacja żywności itp.

Podczas apelu uczennice recytowały wiersze związane m.in. z tragicznymi wydarzeniami mającymi miejsce w kopalni „Wujek”, śpiewały utwory słynnego poety Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury” oraz artysty Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska, była Polską”.

Gra aktorska uczennic została wzbogacona odczytaniem przykładowych postulatów sierpniowych Solidarność 80’ oraz kilkoma prezentacjami multimedialnymi, które przedstawiały genezę powstania związków zawodowych w Polsce, przyczyny strajków robotników i wydarzenia związane z  internowaniem działaczy opozycji w trakcie stanu wojennego, a także powolną drogę Polaków do obalenia komunizmu w 1989 r. i wprowadzenia demokracji w naszym kraju.

Przedstawienie spodobało się społeczności szkolnej zgromadzonej w świetlicy, tj. uczniom klas pierwszych i drugich, ponieważ po zakończeniu apelu uczennice zostały nagrodzone dużymi brawami.

Po uroczystym apelu Pani Dyrektor Liliana Adamczyk wraz z nauczycielką historii wręczyły dyplomy i nagrody książkowe trzem najlepszym uczennicom, które osiągnęły najlepsze wyniki w szkolnym konkursie wiedzy o stanie wojennym. Natomiast Pani Anna Grala opracowała pytania konkursowe i sprawdziła testy.

Anna Grala

Więcej


Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Wojciech J.