Warsztaty ekologiczne w Szkole Leśnej na Barbarce

Dodane przez: Model dnia: 02.01.2018 godz.: 16:29
Newsy

W dniu 18.12.2017 r. klasa I A technikum pod opieką nauczycielki geografii Pani Anny Grala, wzięła udział w bezpłatnych warsztatach pt. „Chrońmy powietrze-przeciwdziałajmy niskiej emisji”, w Szkole Leśnej na Barbarce.Zajęcia były skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Gminę Miasta Toruń. Warsztaty dla młodzieży z toruńskiego ekonomika przeprowadził pracownik toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego „Tilia” Pan M. Leszczyński.

Podczas 3-godzinnych zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się m.in. jakie toksyczne substancje trafiają najczęściej do powietrza wskutek niskiej emisji zanieczyszczeń np. podczas spalania odpadów w domowych piecach i jaki wpływ wywiera to zjawisko na stan środowiska przyrodniczego i zdrowie człowieka. Młodzież wzbogaciła swoja wiedzę na temat sposobów nowoczesnego monitorowania stanu powietrza w Polsce (np. w Toruniu za pomocą dronów), a także jak należy bronić się przed zjawiskiem smogu, które dotyka ostatnio mieszkańców wielu miast w Polsce, powodując wzrost liczby zachorowań na nowotwory, choroby układu oddechowego i krążenia, a w konsekwencji zgony.

Następnie, uczniowie rozwiązywali karty pracy pt. „Współczesne zagrożenia energetyczne”, a zadania dotyczyły wpływu wydobycia i sposobu spalania paliw kopalnych na środowisko oraz potencjalnych zagrożeń dla atmosfery oraz ich skutków dla środowiska.

Podsumowaniem warsztatów był konkurs na najciekawszy plakat dotyczący opracowania schematu związanego z przyczynami i skutkami niskiej emisji zanieczyszczeń w atmosferze. Dwie grupy uczniów otrzymały nagrody.

Wiedza zdobyta przez młodzież w trakcie warsztatów z pewnością okaże się przydatna w szkolnej rywalizacji konkursowej i pozwoli na uzyskanie przez uczniów klas pierwszych lepszych wyników nie tylko w konkursie ekologicznym „Eko-Planeta”, ale również w organizowanym w styczniu 2018 r. etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej oraz w dalszych zmaganiach na etapie wojewódzkim.

Anna Grala

Więcej


Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Wojciech J.