Polskie Państwo Podziemne

Dodane przez: Model dnia: 06.10.2017 godz.: 13:42
Newsy

 Czy wiecie, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Było to bowiem suwerenne państwo polskie - podległe legalnie funkcjonującym władzom polskim najpierw w Paryżu, potem w Londynie - i podziemne, czyli działające nie na powierzchni stref okupacyjnych - sowieckiej i niemieckiej, ale w konspiracji.

Kotwica”, jako znak Polski Walczącej pojawił się w Warszawie 20 marca 1942 r. Został wybrany z 27 propozycji zgłoszonych na konspiracyjny konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Polskie Państwo Podziemne utworzone zostało 27 września 1939 roku i istniało do 1 lipca 1945 roku. Było systemem władz państwowych działającym w imieniu Rzeczypospolitej w czasie okupowania terytorium Polski przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – polskie święto obchodzone co roku 27 września, uchwalone 11 września 1998 przez Sejm RP poprzez aklamację. Z okazji 78 rocznicy obchodów tego święta został przeprowadzony przez nauczyciela historii Panią Annę Grala konkurs dla uczniów z naszej szkoły, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W rywalizacji pierwsze miejsce zajęły dwie uczennice, które zdobyły tą samą ilość punktów, a mianowicie: Patrycja Starba z klasy II B i Karina Szypczak z klasy IV TF.

Zwycięzcom gratulujemy.

Anna Grala

Więcej


Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Copyright © 1920-2016 Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu, ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń, tel. +48 566544613 | All rights reserved
Technikum Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Wojciech J.